Русија је од почетка рата зарадила 63 милијарде еура од извоза фосилних горива
Њемачка је, са износом од 9,1 милијарди долара, била највећи купац руске нафте и плина током прва два мјесеца од почетка рата у Украјинид којих је потврђено присуство вируса, односно који су суспектни на нови корона вирус,објавила је Турска агенција
Истанбул
Од почетка рата у Украјини приходи Русије од извоза фосилних горива процијењени су на 63 милијарде еура, јавља Анадолу Агенцy (АА).
Земље чланице Европске уније, Кина и друге земље у посљедња више од два мјесеца платиле су Русији око 63 милијарде еура за фосилна горива, показују нови подаци организације Центар за истраживање енергије и чистог зрака (ЦРЕА).
Према детаљном праћењу руских испорука нафте, гаса и угља, комбинација континуираног увоза нафте и гаса и високих цијена горива резултирала је да руски приходи буду значајно већи у односу на претходне године.
Њемачка је, са износом од 9,1 милијарди долара, била највећи купац руске нафте и плина током прва два мјесеца од почетка рата у Украјини, док је Италија платила 6,9 милијарди еура.
Због тога се Њемачка нашла на удару критика еколошких активиста. Кира Ванке, шефице Центра за климу и вањску политику при њемачком Вијећу за вањске односе, која је рекла да је „неприхватљиво да Њемачка наставља са високим увозом фосилних горива из земље која је очигледно и више пута прекршила међународно право.“
Кина је остварила увоз од укупно 6,7 милијарди еура, а слиједе Холандија са 5,6 милијарди еура, Туркиyе са 4,1 милијарду еура и Француска са 3,8 милијарди еура.
Европска унија је одговорна за 71 посто укупног прихода Русије од нафте, гаса и угља, плативши око 44 милијарде еура за ове енергенте од почетка рата у Украјини.
Према ријечима Лауре Мyллyвирти, водеће аналитичарке у ЦРЕА-и, извоз фосилних горива је кључни фактор који омогућава опстнак режима руског предсједника Владимира Путина.
„Наставак увоза енергената највећи је јаз у санкцијама уведеним Русији. Сви који купују ова фосилна горива саучесници су у ужасним кршењима међународног права које спроводи руска војска. Позивамо све владе и корпоративне купце руских фосилних горива да прекину куповину“, додала је она.
Анна Ацкерманн, стручњакиња за климатску и енергетску политику и оснивачица украјинске невладине организације Центар за еколошке иницијативе Ецоацтион изјавила је да је рат Русије против Украјине у великој мјери „финансиран агресорским извозом угља, нафте и плина.“
„Ти исти ресурси су главни узрок још једне глобалне опасности – климатских промјена. Ово је историјски тренутак“, рекла је Ацкерманн, закључивши како глобална заједница има прилику видјети да фосилна горива уједно стварају рат и климатска разарања.